Блог

Потърсете в блога

  • CharityAim

Бюлетин

Абонирайте се, за да получавате новини по email

Кои са начините за профилактика и лечение на рака на дебелото черво?

Профилактика и лечение на рака на дебелото черво

Ракът на дебелото черво е едно от най-често срещаните онкологични заболявания в световен мащаб.  Всяка година милиони хора са диагностицирани с рак на дебелото черво. Често, страдащите от това тежко онкологично заболяване се диагностицират в късните стадии, поради липсата на симптоми в началото на заболяването. 

Превенцията за рак на дебелото черво изисква здравословен начин на живот и редовни медицински прегледи. Някои от основните мерки за намаляване на риска от развитие на това заболяване са:
  • Поддържане на здравословно тегло – излишното тегло и затлъстяването увеличават риска от рак на дебелото черво, особено при хора със заседнал начин на живот.
  • Редовни упражнения – физическата активност е важен фактор за поддържане на нормално здраве и за намаляване на вероятността от развитие на рак на дебелото черво.
  • Хранене с богати на фибри храни – включването в диетата на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни помага за поддържане на добро храносмилане и намалява вероятността от развитието на тумори.
  • Ограничаване на консумацията на червено месо и преработени меса – прекомерната консумация на тези храни е свързана с повишен риск от рак на дебелото черво.
  • Ограничаване на алкохола – прекомерният прием на алкохол е свързан с повишен риск от много видове рак, включително рак на дебелото черво.
  • Отказ от тютюнопушене – тютюнопушенето е един от основните рискови фактори за развитие на рак на дебелото черво, както и за много други онкологични заболявания.
  • Прием на аспирин – при някои хора аспиринът може да намали риска от развитие на рак на дебелото черво, но това трябва да се обсъди със лекар.
  • Ежегодно трябва да се провеждат изследвания на изпражнения за скрита кръв, а също така и консултации с гастроентеролог. Препоръчва се провеждането на фиброколоноскопия веднъж на 3 години, за да се огледат всички сегменти на дебелото черво и да се открият възможни предракови изменения или ракови образувания в ранен стадий.

Важно е да се отбележи, че появата на оплаквания като честа дефекация, болки в коремната област, отслабване и липса на апетит може да са признаци на напреднал туморен процес, което намалява ефективността на лечението. В такъв случай изпражненията често съдържат кръв и слуз, което изисква незабавен медицински преглед и диагностика.

Кои са начините за профилактика и лечение на рака на дебелото черво?

Основните методи на лечение на рака на дебелото черво в традиционната медицина са оперативно премахване на тумора и на засегнатите части от червото, химиотерапия, лъчетерапия,  Оперативно лечение

Хирургичната интервенция остава основният метод за лечение на локализирания рак на дебелото черво. Основните оперативни техники включват:
1. Десностранна хемиколектомия – при тумори в цекума и възходящото дебело черво.
2. Левостранна хемиколектомия – при тумори в низходящото дебело черво.
3. Сигмоидектомия – за тумори в сигмоидния колон.
4. Ниска предна резекция на ректума – за запазване на аналния сфинктер при по-ниско разположени тумори.
5. Абдоминоперинеална ексцизия – при тумори в долната част на ректума, когато сфинктеросъхраняваща операция не е възможна​.

В някои случаи се прилага операция по Хартман, при която се премахва засегнатата част от червото и се създава временна колостома, която впоследствие може да бъде възстановена.

Каква операция ще се извърши зависи от размерите и разположението на тумора. При малки размери и подходящо разположение е възможно туморът да се отдели напълно и да се съхранят нормалните функции на дебелото черво. При големи размери и при някои разположения операцията завършва чрез създаване на изкуствено анално отвърстие разположено на предната коремна страна.

В много случаи операцията се извършва в два етапа (операция тип Хартман): отначало се премахва част от червото и временно се създава изкуствено анално отвърстие, а след няколко месеца колостомата се премахва и се възстановява нормалната функция на червото.

Прогнозата на заболяването зависи от размера на тумора, регионалните лимфни метастази, наличието на далечни метастази и своевременното му хирургично лечение. Колкото по-малки са размерите, толкова е по-голяма вероятността за пълно излекуване.

  • Химиотерапия
    Неоадювантна химио-лъчетерапия – се прилага при локално напреднал рак на ректума за намаляване на тумора преди операцията.
  • Адювантна химиотерапия
    Прилага се след хирургическо лечение на локално напреднал рак. Препоръчва се предварително хистологично изследване на тумора за маркера. Препоръчва се за пациенти с II и III стадий, особено ако са налице положителни лимфни възли.
  • Първа линия химиотерапия
    Целева терапия – инхибитори на EGFR (цетуксимаб) и VEGF (бевацизумаб) могат да се използват при напреднали случаи. Прилага се при рак с далечни разсейки.
  • Имунотерапия
    Имунотерапията е вид лечение, което стимулира имунната система на организма да атакува раковите клетки. При пациенти с MSI-H (микросателитна нестабилност) рак се прилагат PD-1 инхибитори (пембролизумаб, ниволумаб), които активират имунната система срещу тумора​.

Нетрадиционни методи на лечение

Все повече хора се обръщат към нетрадиционната медицина поради някои негативни странични ефекти на традиционните методи – химиотерапията и лъчетерапията. Те разрушават здравите клетки, създават токсична среда в организма и понижават имунитета. Множество билки имат доказан антираков ефект, други се използват за имунна терапия (засилване на съпротивителните сили на организма). В много от световните клиники за лечение на рак се прилагат цялостни оздравителни програми, включващи психотерапевтика (работа с положителни утвърждения, формули и т.н.), оздравителна диета без месо и животински мазнини, слънцелечение и други.

Стартирай кампания за набиране на средства за лечение на рак на дебелото черво с CharityAim и се възползвай от предимствата на платформата

Лечението на рак на дебелото черво често е финансово затормозяващо и дори непосилно за страдащия от това тежко заболяване и неговите близки. Стартирането на дарителска кампания може да бъде жизнено важно за събирането на необходимите средства за лечение. Платформата CharityAim предлага лесен и ефективен начин за посрещане на разходите за лечение. Стартирането на кампания и нейното активно споделяне с приятели, познати и онлайн общности може значително да увеличи шансовете за събиране на необходимата сума.

Ако вие, или ваш близък се нуждаете от събиране на средства за лечение на рак на дебелото черво, на нашата платформа https://charityaim.com/ можете лесно да стартирате дарителска кампания.  Натиснете бутона “Стартирай кампания”. Създайте си профил и следвайте стъпките:

– Проверете имейла си за потвърждение и активирайте профила си.
– Щракнете върху “Стартирай кампания”.
– Изберете категория за кампанията, въведете заглавие, описание и цел за набиране на средства. Разкажете за подробно за заболяването. Обяснете какви са основните нужди и за какво ще се изразходят събраните средства. Опишете подробности за заболяването – емоционалните истории мотивират хората да даряват. Добавете снимки и (или) видеоклипове. Определете срок за кампанията и задайте необходимата сума за събиране. Изпратете кампанията за преглед и публикуване.
– След като кампанията ви е публикувана успешно, ви препоръчваме да я споделите в социалните мрежи, като Facebook, Instagram, LinkedIn, Х и др.
– Следете колко пари сте събрали в реално време и публикувайте новини, директно в кампанията. Платформата ви позволява да публикувате актуални новини за прогреса на събраните средства и етапите на лечението. По този начин оставате във връзка с дарителите, а това е и отличен начин да им благодарите.

Статията е прегледана и одобрена от д-р Спасов, консултант по медицински въпроси.

Последвайте ни:

All Rights Reserved © 2025 CharityAim | Create & Design by ND SOFT
All Rights Reserved © CharityAim 2025
Create & Design by ND SOFT