Всяко дете заслужава безгрижно детство, изпълнено с игри, смях и мечти. Но за съжаление някои деца се изправят пред тежката диагноза „рак“ още от най-ранна възраст . В моменти като тези, семействата се изправят пред най-големите си страхове, а детето се оказва в кръговрат от изследвания, болници и често продължително и изтощително лечение…
Най-честите онкологични заболявания при децата са левкемията, туморите на мозъка и лимфомите. Въпреки че диагнозата рак при децата е по-рядко срещана, отколкото при възрастните, той остава втората най-честа причина за детската смъртност. Напредването на медицината дава оптимистични прогнози, с надеждата, че все повече деца имат шанс за излекуване.
Левкемията е едно от най-често срещаните онкологични заболявания при децата. Тя е особено коварна, защото засяга костния мозък – фабриката за кръвни клетки, и пречи на организма да се бори с инфекции, да спира кървенето и да доставя кислород до органите. При това тежко заболяване организмът започва да произвежда голямо количество анормални бели кръвни клетки (левкоцити), които постепенно изместват здравите кръвни клетки.
Съществуват няколко основни вида детска левкемия, като най-честите са:
- Остра лимфобластна левкемия – най-разпространеният вид. Той среща в около 75% от случаите при деца. Характеризира се с бързо разпространение на незрели бели кръвни клетки (лимфобласти). Този вид левкемия дава много добри прогнози за лечение, ако се открие навреме. Диагностика при Остра лимфобластна левкемия. При над 50% от децата се установява левкоцитоза (над 10х106/1_) с наличие на лимфобласти, в 80% от случаите има анемия и в над 70% – тромбоцитопения. Диагнозата се поставя с костномозъчна (КМ) аспирационна биопсия при наличие на повече от 25% бластни клетки. Най-чести биохимични отклонения са повишена ЛДХ (пролиферативна активност на бластната популация); повишена пикочна киселина и дисе- лектролитемия (поради повишен клетъчен разпад); показатели за нарушена бъбречна и чернодробна функция; промени в коагулационния статус и др. За доказване на ЦНС-засягане се изследва цитологично цереброспи- нална течност.
- Остра миелоидна левкемия – по-рядка, но по-агресивна форма на заболяването. При нея се произвеждат абнормни миелоидни клетки, които пречат на нормалната функция на кръвта. Клиничната картина се определя от инвазията на бластите в костния мозък и последващата му функционална недостатъчност (имунен дефицит, анемия и
тромбоцитопения). Проявите на екстрамедуларна инфилтрация са по-слабо изразени 3 сравнение с ОЛЛ, но са характерни подкожни възли, инфилтрация на гингиви, „гранулоцитен сарком“ и др. При промиелоцитната ОМА (M3) сериозно и често усложнение е ДИК синдромът. Мегакариобластната леВкемия (М7) е значително по-честа при деца със синдром на Down. - Хронична миелоидна левкемия – среща се рядко при деца и се развива по-бавно от острите форми. Представлява около 3% от детските левкемии, с годишна
честота 1/1 млн. Средната детска възраст на диагнозата е 11-12 г. и е малко по-честа при момчетата. - Хронична лимфоцитна левкемия – изключително рядка при децата.
Левкемията може да се развие бързо, а симптомите често наподобяват обикновени детски заболявания, което затруднява ранното диагностициране. Най-честите признаци включват:
- Честа умора и отпадналост (поради анемия);
- Бледа кожа;
- Чести инфекции и повишена температура;
- Лесно образуване на синини и кървене (от венците, носа);
- Болки в костите и ставите;
- Увеличени лимфни възли, далак или черен дроб;
- Липса на апетит и загуба на тегло.
При съмнение за левкемия лекарите назначават следните изследвания за диагностициране:
- Кръвен тест – показва нисък брой червени кръвни клетки, тромбоцити и анормално високи или ниски нива на бели кръвни клетки.
- Пункция на костен мозък – най-сигурният метод за диагностициране, при който се взема проба от костния мозък за анализ.
- Лумбална пункция – за да се провери дали болестта е засегнала централната нервна система.
- Генетични тестове – за да се установи точният тип левкемия и да се определи най-подходящото лечение.
Методите за лечение на левкемия при деца най-често са: Химиотерапия, Лъчетерапия, Таргетна терапия, Имунотерапия и Трансплантация на костен мозък.
- Химиотерапия
Основният метод на лечение и първа и най-важна стъпка в борбата с левкемията е химиотерапията. Това е лечение с лекарства, които унищожават раковите клетки. Детето преминава през няколко фази на терапия:
- Индукция
Това е агресивна терапия, която обикновено се прилага в първите седмици, след диагностицирането, целяща да унищожи максимално количество левкемични клетки и да въведе болестта в ремисия.
- Консолидация и интензификация
Представлява допълнителни курсове химиотерапия, за да се предотврати връщането на болестта.
- Поддържащо лечение – ниски дози лекарства, които се приемат с месеци или дори години, за да се запази ремисията.
Химиотерапията е ефективна, но има може да има и тежки странични ефекти като гадене, косопад, намален имунитет и умора.
- Лъчетерапия – При някои деца се прилага лъчетерапия, особено при по-агресивни форми на левкемия и ако болестта се е разпространила към мозъка или централната нервна система. Лъчетерапията унищожава раковите клетки, но този метод се използва с повишено внимание при малки деца, за да се избегнат дългосрочни странични ефекти.
- Таргетна терапия
Таргетната (прицелна) терапия е модерен подход, който използва специални лекарства, които атакуват само раковите клетки, без да увреждат здравите. Този метод се прилага при специфични форми на левкемия и има по-малко странични ефекти в сравнение с химиотерапията.
- Имунотерапия
Един от най-иновативните методи е CAR-T терапията. При нея се активира собствената защита на организма, модифицират се имунните клетки на детето така, че те сами да разпознават и унищожават левкемичните такива. Този метод е обещаващ, но засега се прилага само при деца, които не се повлияват от другите видове лечение.
Трансплантация на костен мозък
Трансплантацията на костен мозък обикновено се прилага, когато другите методи не дават резултат. Ако левкемията е особено агресивна или не реагира на гореспоменатите терапии, трансплантацията на костен мозък става най-добрата опция. Тя дава на детето шанс за ново начало – със здрави стволови клетки, които могат да възстановят кръвотворната система.
Трансплантацията на костен мозък е сложна процедура, но може да бъде животоспасяваща. При трансплантацията болните клетки се заменят със здрави стволови клетки от донор. Най-добрият шанс за съвместимост идва от роднина, но често, ако семейството не може да осигури такъв, може да намери подходящ донор в регистрите с дарители.
Трансплантация на костен мозък е сложен процес – детето преминава през интензивна подготовка, за да може организмът му да приеме новите клетки, но когато трансплантацията е успешна, тя дава шанс за живот.
Даряването на стволови клетки е лесно и безболезнено за донора, но е безценен дар за децата, които се борят за живот. Присъединяването към донорските бази е малък жест, който може да спаси живот.
Какви са начините да подкрепите дете, страдащо от левкемия, което се нуждае от трансплантация на костен мозък чрез платформата CharityAim.com?
Ако имате възможност и искате да направите дарение за дете болно от рак, платформата CharityAim ви дава лесен начин да подкрепите страдащите от това тежко заболяване. Тук можете да видите активните кампании за набиране на средства и да дарите. Всяко дарение независимо малко или голямо е шанс за живот за дете болно от рак.
Ако искате да помогнете на дете с левкемия, което се нуждае от трансплантация на костен мозък, можете лесно и безплатно да стартирате дарителска кампания на платформата CharityAim.com
Натиснете бутона “Стартирай кампания”. Създайте си профил и следвайте стъпките:
– Активирайте профила си, чрез имейл, който се получите на електронната си поща.
– Щракнете върху “Стартирай кампания”.
– Изберете категория за кампанията, въведете заглавие, описание и цел за набиране на средства. Разкажете за подробно за заболяването на детето. Обяснете какви са основните нужди и за какво ще се изразходят събраните средства. Опишете подробности за заболяването – емоционалните истории мотивират хората да даряват. Добавете снимки и (или) видеоклипове. Определете срок за кампанията и задайте необходимата сума за събиране. Изпратете кампанията за преглед и публикуване.
– След като кампанията ви е публикувана успешно, ви препоръчваме да я споделите в социалните мрежи, като Facebook, Instagram, LinkedIn, Х и др.
– Следете колко пари сте събрали в реално време и публикувайте новини, директно в кампанията. Платформата ви позволява да публикувате актуални новини за прогреса на събраните средства и етапите на лечението. По този начин оставате във връзка с дарителите, а това е и отличен начин да изкажете благодарността си към тях.
Всяко дете, диагностицирано с тежката болест левкемия води своя собствена битка, но всички деца, страдащи от това тежко заболяване и техните семейства споделят едно – нуждата от навременна медицинска помощ, подкрепа и надежда. Ракът не трябва да отнема детството. Колкото повече знаем за него, толкова по-силни сме в битката срещу него.
– Следете колко пари събирате в реално време и публикувайте новини, директно в кампанията, чрез своя профил. Платформата CharityAim дава възможност на всеки потребител, създал кампания да публикува новини за прогреса на лечението, или рехабилитацията. По този начин бенефициентите остават във връзка с дарителите, а това е един отличен начин да благодарите на хората, които са направили дарение.