Лечението на дете в чужбина може да се окаже критично необходимо в случаи, когато в България липсват необходимите медицински технологии или специалисти. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) предлага два основни механизма за финансиране на такова лечение: чрез формуляр S2 и чрез предварително разрешение от управителя на НЗОК.
Финансиране чрез формуляр S2
Формуляр S2 предоставя на пациентите възможността да се лекува в друга държава от ЕС, като разходите за лечението се покриват директно от здравноосигурителните институции. За да се възползвате от този вариант, трябва да подадете заявление до НЗОК и да предоставите документи, като:
- Документи за самоличност на детето и придружителя;
- Медицинска документация;
- Писмено потвърждение от конкретно лечебно заведение в държава от ЕС за вида на предстоящото лечение там с посочен период, в който може да се проведе необходимото планово лечение (с начална и крайна дата);
- Документ, издаден от чуждото лечебното заведение, потвърждаващ, че лечението, за което се иска разрешение от НЗОК, ще бъде проведено в тази болница срещу представяне на формуляра S2
- Попълнени декларации по образец.
Ако сте получили формуляр S2, разходите за лечението ще бъдат покрити съгласно правилата в страната, в която ще се лекува детето. С това ще се занимаят съответните институции в България и страната, в която ще се провежда лечението.
Финансиране чрез предварително разрешение от НЗОК
При този вариант родителите първо заплащат за лечението, а впоследствие НЗОК възстановява разходите до размера на същата процедура в България. Разликата в стойността остава за сметка на родителите.
Този метод може да бъде по-бърз, но крие риск от значително по-високи разходи за семейството. За кандидатстване е необходимо да се представят:
- Медицинска документация, удостоверяваща състоянието на детето;
- Оферта и план за лечение от чуждестранно лечебно заведение;
- Документ за направеното плащане (след приключване на лечението).
Събиране на средства, чрез дарения
Някои родители избират да организират дарителски кампании или благотворителни инициативи, за да покрият разходите, които не се финансират от държавата. Чрез Платформата CharityAim.com можете лесно да стартирате кампания за набирате средства. Това е съвременен и доверен начин за подпомагане на лечението на болно дете.
Как да организирате дарителска кампания за лечение на болно дете?
-Посетете CharityAim.com щтракнете върху бутона “Стартирай кампания”. След това създайте своя профил и следвайте стъпките:
-Проверете имейла си за потвърждение и активирайте профила си.
– Кликнете върху “Стартирай кампания”.
-Изберете категория лечение, медицина и здравеопазване за кампанията си, въведете заглавие, описание и цел за набиране на средства.
-Разкажете подробно какви са основните нужди и за какво ще се изразходят събраните средства. -Напишете колкото е възможно по-подробно описание на ситуацията – личните истории мотивират хората да даряват. Добавете снимки и (или) видеоклипове. Заложете срок за кампанията и задайте необходимата сума за събиране. Изпратете кампанията за преглед и публикуване.
След като кампанията ви е публикувана успешно, ви препоръчваме да я споделите в социалните мрежи, като Facebook, Instagram, LinkedIn, Х и др.
Следете колко пари събирате в реално време и публикувайте новини, директно в кампанията, чрез своя профил. Платформата CharityAim дава възможност на всеки от вас, създал кампания да публикува новини за прогреса на лечението, или рехабилитацията. По този начин оставате във връзка с дарителите, а това е един отличен начин да благодарите на хората, които са направили дарение.
Чрез Платформата CharityAim Вашата кампания за лечение на болно дете може да достигне до стотици хиляди потенциални дарители.