Блог

Потърсете в блога

  • CharityAim

Бюлетин

Абонирайте се, за да получавате новини по email

Бъбречна недостатъчност: Какви са симптомите, изследванията и лечението?

Бъбречна недостатъчност: Какви са симптомите, изследванията и лечението?

Бъбречната недостатъчност е състояние, при което единият или двата бъбрека губят своята способност да осъществяват функцията си – пречистване на кръвта от излишните течности и отпадни вещества. Заболяването може да бъде остро, или хронично. 

Острата бъбречна недостатъчност настъпва внезапно и обикновено е резултат от сериозно заболяване, лекарствени реакции, травми или инфекция. Тя може да се развие за кратък период от време и в много случаи е обратима, ако се лекува правилно. За разлика от острата, хроничната бъбречна недостатъчност се развива постепенно и обикновено е свързана с вродени аномалии. Често не предизвиква симптоми в началото, поради което пациента може да не осъзнава, че има някакъв проблем, докато състоянието му не се влоши.  В него често липсват клинични прояви. Това е една от най-коварните прояви на ХБН – дълго време на клинична компенсация, докато се стигне до изява на симптоми. Но все пак съществуват симптоми, на които трябва да се обърне сериозно внимание. Това са: Полиурия, никтурия, немотивирано главоболие, немотивирана обща отпадналост, липса на охота за работа, лесна раздразнителност, немотивирано безсъние. 

Бъбречна недостатъчност

Симптоми на остра и хронична бъбречна недостатъчност

Симптомите при остра бъбречна недостатъчност могат да се развият в рамките на часове или дни и често включват: 

  • Намалено количество урина или затруднено уриниране, което е основен знак за проблеми с бъбречната функция. 
  • Оток в краката, глезените или лицето поради задържане на течности. 
  • Умора, гадене, повръщане и дори обърканост, дължащи се на натрупването на токсини в организма. 
  • Силно повишено кръвно налягане, което влошава бъбречната функция. 
  • Болки в гърба или кръста, особено в случаите, когато причината е бъбречна инфекция или блокиране от камъни в бъбреците. 

Тежките случаи на остра бъбречна недостатъчност могат да доведат до кома или загуба на съзнание при липса на навременна медицинска намеса. 

Хронична бъбречна недостатъчност

При хроничната бъбречна недостатъчност (ХБН),  симптомите се развиват постепенно, понякога в продължение на месеци или дори години, като може да включват: 

  • Постепенно повишаване на кръвното налягане и поява на оток, особено около глезените и лицето. 
  • Промени в количеството на урината и поява на кръв в урината, особено в напреднали стадии. 
  • Постоянна умора, трудности при концентрация, загуба на апетит и намалено тегло. 
  • Сърбеж, суха и бледа кожа, причинени от натрупването на токсини.
  • Болка в костите и мускулни крампи, породени от дефицит на калций и витамин D поради нарушената бъбречна функция. 
  • Затруднено дишане или задух, свързани с натрупване на течности в белите дробове –  състояние, което се наблюдава в напреднали случаи на бъбречна недостатъчност. 

Симптомите на остра и хронична бъбречна недостатъчност (ХБН)  могат да варират и да се променят, в зависимост от причината и стадия на увреждане. 

Изследвания при бъбречна недостатъчност

Диагнозата на бъбречна недостатъчност се поставя чрез:

  • Кръвни изследвания;
  • Нива на креатинин и урея (показват бъбречната функция);
  • Електролити (калий, натрий);
  • Изследване на урина;
  • Белтък, кръв или отклонения в концентрацията;
  • Образна диагностика;
  • Ултразвук, КТ или ЯМР за оценка на структурата на бъбреците;
  • Биопсия на бъбрек: При необходимост от уточняване на диагнозата.

Изследвания при бъбречна недостатъчност

Диагностицираните с бъбречна недостатъчност трябва да спазват определени хранителни ограничения. Необходимо е спазването на диета, съдържаща храни с ниско съдържание на сол, калий, фосфор и протеини. Пациентите трябва да ограничат консумацията на плодове с високо съдържание на калий, като: банани, портокали, киви, сушени плодове (напр. стафиди). Хранителния режим трябва да се съобрази с индивидуалното състояние и препоръките на лекар. Редуцирането на приеманите течности също е от особено значение.  От голяма важност са също поддържането на здравословно тегло, редовна физическа активност и избягването на рискови фактори, като тютюнопушене и прекомерната консумация на алкохол.

Основни методи на лечение

Лечението на бъбречната недостатъчност зависи от типа и степента на заболяването. Основните подходи включват:

Медикаментозна терапия – При пациенти с хронична бъбречна недостатъчност се прилагат медикаменти за контрол на кръвното налягане, нивата на кръвната захар и анемията, както и за поддържане на електролитния баланс. В повечето случаи, медикаментите не могат да възстановят увредената бъбречна функция, но помагат да се забави прогресията на заболяването.

  • Диализа – Това е процедура за изкуствено пречистване на кръвта, която е необходима при пациенти, чиито бъбреци вече не могат да изпълняват тази функция. Диализата бива два основни вида:
  • Хемодиализа – извършва се с помощта на диализна машина, обикновено три пъти седмично в специализирани центрове.
  • Перитонеална диализа – тя позволява на пациентите да провеждат лечението си у дома, използвайки перитонеалната мембрана в коремната кухина като филтър.

Хемодиализа при бъбречна недостатъчност

  • Трансплантация на бъбрек – Прилага се при пациенти с краен стадий на бъбречна недостатъчност. Трансплантацията на бъбрек е най-ефективният метод за лечение и възстановяване на пълноценната бъбречна функция. За съжаление, броят на донорските бъбреци е ограничен и много пациенти остават в списъка за чакащи дълго време.

Живот след бъбречна трансплантация

  • При успешна трансплантация повечето хора се връщат към  нормален начин на живот, макар и с внимание към здравето си, което може да включва:
  • Медикаментозна терапия: Пациентите приемат имуносупресивни лекарства, за да предотвратят отхвърлянето на трансплантирания орган.
  • Мониторинг на здравето и режим:  Редовни прегледи и изследвания. Спазване на здравословен начин на живот (диета, физическа активност).
  • Хранене: Диетата е балансирана, с умерен прием на натрий и фосфор, и съобразена с препоръките на лекаря.

Как да подкрепите пациент с бъбречна недостатъчност?

Животът с хронична бъбречна недостатъчност може да бъде предизвикателство, както физически, така и емоционално. Пациентите често се нуждаят от подкрепа, за да се справят със стреса и финансовите затруднения, които може да възникнат в течение на лечението.

Бъбречната недостатъчност изисква интегриран подход в лечението, включващ медикаменти, диализа, а в определени случаи – трансплантация. Финансовите нужди при тази болест могат да бъдат значителни, особено при дългосрочно лечение. В тези случаи, благотворителната подкрепа е от изключителна важност. 

Нашата платформа –  CharityAim.com дава възможност на пациенти с бъбречна недостатъчност, или техни близки да създават кампании за набиране на средства, които да покрият медицинските им разходи. Всеки дарител може да допринесе за подобряването на живота на засегнатите от тази тежка болест. Споделената подкрепа и щедрост са малки стъпки с голямо значение за здравето и благополучието на хората в нужда. Стартирайте кампания ТУК.
Платформата CharityAim ви позволява да достигнете до широк кръг от потенциални дарители, които може да не успеете да достигнете по друг начин.

Ако искате да помогнете чрез дарение на пациент, който се бори с това заболяване, CharityAim.com е чудесен вариант, тъй като платформата предлага прозрачност, отчетност и бързо разпределение на средствата. Вашето дарение може да спаси живот! 

CharityAim е регистрирана организация с нестопанска цел, която е посветена на подобряването на живота на хората и общностите чрез подкрепа на различни благотворителни инициативи. Платформата е сертифицирана от PayPal Giving Fund, което гарантира, че даренията се използват отговорно.

Статията е прегледана и одобрена от д-р Спасов, консултант по медицински въпроси.

Последвайте ни:

All Rights Reserved © 2025 CharityAim | Create & Design by ND SOFT
All Rights Reserved © CharityAim 2025
Create & Design by ND SOFT